Blog

שלום בית / הסכם שלום בית

"תעשו שלום בית"

"לא חבל לכם"

"מסכנים הילדים – לא?!"

"תסלח/י לה/ו"

שלל עצות והמלצות שכולן תוצאה של כוונות טובות וכולן מבקשות מכם להמנע מהליך הגירושין. אכן יש משהו בעצות אלו ובאמת יש מה לעשות טרם נקיטת נשק יום הדין. תמיד אפשר לנסות פנייה להליך של שלום בית.

עד כמה שהדבר אבסורד, המונח שלום בית מייצג מערכת יחסים מושלמת בין בני זוג. יחד עם זוגות לא מכירים את במושג ולא יודעים שחייהם, "הרגילים, המשעממים ולעיתים יש יאמרו חסרי הריגושים" הינם בעצם נחלת הרוב ולמרות אי שביעות הרצון מחלק מהדברים בחיי הנישואין, חייהם נופלים תחת הגדרת "שלום בית".

כמו רוב הדברים בחיינו, אנו מעריכים את שהיה רק בדיעבד.

כך גם קורה שמרבית הזוגות שומעים על מושג שלום הבית, כאשר הם נמצאים בהליך גירושין. כאשר צד אחד מבקש להתגרש, קורה לעיתים שהצד השני מבקש או תובע בבית הדין הרבני  שלום בית. בית הדין לאחר שיאזין לטענות הצדדים יחליט האם התובענה לגירושין מתקבלת או שמא יציע ניסיון לשלום בית, כלומר ניסיון לשיקום חיי הנישואין. לשם כך נדרשת הסכמת הצדדים כיוון שהם אלו שיהיו במרכז העניינים וידרשו לעשות את המאמצים להצליח בהליך, אך לעיתים עשוי/עלול בה"ד הרבני להורות על הליך של שלום בית בניגוד לעמדת אחד הצדדים.

כמובן שלא אחת מוגשות תביעות שלום בית, לא בכדי להגיע באמת לשלום בית, אלא למשוך זמן ולדחות את הקץ ממגוון סיבות – להתיש את הצד השני עד שיסכים לויתורים מפליגים, לטעון טענות בעניין הכתובה וכמובן תביעה לשלום בית שמוגשת על ידי הבעל מונעת מהאישה לעתור למזונות אישה, עד כדי שסירוב עיקש ולא מוצדק של האישה לשלום בית, עלול מבחינתה להיות בעייתי שכן היא תהא "מורדת" ובכך נסתם הגולל על סיכוייה לקבל מזונות אישה. לכל מטבע שני צדדים. יש להבין שבעל שיוגדר כמורד עלול היות במצב בו הוא מאולץ להתגרש ולשלם לאישה את מלא כתובתה. ישנן כמובן עוד סיבות רבות לכך שמי מהצדדים מגיש תביעה לשלום בית כצעד טקטי בניהול תיק הגירושין.

שימו לב!!!

למרות כל מה שאמרנו, ולמרות שבדרך כלל  תביעות לשלום בית הן צעד טקטי שמטרתו להשיג עוד נקודות זכות בדרך להסכם גירושין טוב, ישנם מקרים ( לא רבים אבל קיימים ) שתביעות לשלום בית מוגשות בתום לב עם כוונה ונכונות אמיתיים לחזור לחיים משותפים ולהמנע מגירושין.

בשל הניסיון שלנו, ניסיון שיעמוד לרשותכם כמובן, אין אנו ממהרים לפסול על הסף תביעות לשלום בית ולהתנגד להן נחרצות, אך יחד עם זאת טרם ההסכמה להליך של שלום בית, נבחן בעבורכם את פני הדברים ומצב הליך הגירושין, נבדוק מה יועיל לכם הליך זה ורק אחרי שנחליט מה התגובה שלנו, ננקוט בצעדים הטובים ביותר עבורכם, בין אם להתנגד להליך ובין אם להסכים לו בכפוף לתנאים רבים שישמרו עליכם, לפני ואחרי.

הסכם שלום בית נראה להרבה זוגות כמצחיק ואולי אפילו מעליב. לא אחת שמענו את הלקוחות אומרים " מה זה גנון"? – באמת בהסכם שלום הבית אנו ננסה להכיל את רוב הדברים שבגללם בני הזוג הסתכסכו, אפילו דברים שלא עלו עד כה. אחרי שאבחנו את הבעיות והמוקשים בחיי הנישואין ננסה ליתן להם פתרונות יצירתיים ובעצם נעזור לבני הזוג לבנות מחדש את חייהם המשותפים, עם דגש כמובן על למידה מטעויות העבר ושינוי ההתנהגות באופן הדדי!!!

הדברים אליהם מתייחס ההסכם מגוונים ומקיפים את כל חיי הנישואין, החל מניהול הכספים, החלטות בנוגע לחינוך הילדים, עובר דרך הגדרת העדפות של הצדדים לבילוי משותף וזה כולל הגדרת החברים המועדפים ואלו ש"יקבלו כרטיס אדום" וכלה במטלות שוטפות בבית ותדירות הביקורים אצל משפחתו של כל צד.

לאחר שבני הזוג בסיוע שלנו, מנסים את הסכם שלום הבית, חובה להביא את ההסכם לערכאה שיפוטית, בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה וזאת לשם מתן תוקף של פסק דין. צעד זה הוא הכרחי כיוון שהסכמים בין בני זוג חייבים לקבל תוקף של פס"ד בכדי שתוקפם לא יהא מוטל בספק.

זוגות רבים, בשל ההליך הלא סימפטי בו הם נמצאים, לא סומכים יתר על המידה זה על זו ולמרות כל ההסברים והגיבוי המשפטי אותו אנו מעניקים להם, לפני, במהלך ולאחר החתימה על הסכם שלום הבית, פונים אלינו ומבקשים מאיתו בטוחה נוספת, עוגן נוסף שיבטיח את זכויותיהם וכן את זכותם לעתור לגירושין. במקרים אלו ניתן לערוך מעין הסכם משולב. הסכם בן כלאיים שיהא הסכם שלום בית, אך יסוכמו בו כל הפרטים החשובים בהסכם גירושין אם יהא צורך בו.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 צור קשר