עריקות

חוק השיפוט הצבאי, תשט"ו-1955 קובע כי עריקות זהו מצב שבו חייל נעדר מן השירות בצבא מתוך כוונה שלא לחזור לצבא ולא הוכח כי  יש סיבה מוצדקת להיעדרותו, וזאת כאשר הוא נעדר במשך 21 ברצף מיחידתו הצבאית.

עריקות משירות חובה

היעדרות משירות היא עבירה על חוק השיפוט הצבאי כבר מהרגע הראשון, אך קיימת הפרדה בין שני סוגי היעדרויות: נפקדות ועריקות. חייל אשר נעדר מיחידתו במשך 21 ימים או יותר יוגדר כעריק, בעוד שבמשך 20 ימי ההיעדרות הראשונים יוגדר כנפקד. מרגע הפיכתו של החייל לעריק נכנסת לתמונה המשטרה הצבאית והעונש הצפוי לו הוא מאסר.

 

אי התייצבות לשירות צבאי היא עבירה שהטיפול בה מתנהל בבית הדין הצבאי, כאשר נדרשת ההוכחה כי החייל המיועד לשירות ביטחון (מלש"ב) אכן קיבל צו גיוס כדין. מאחר והגיוס בישראל הינו חובה על פי חוק, אי התייצבות הינה עבירה, ורק במקרים מסוימים ניתן לקבוע כי לא חלה כל עבירה: כאשר המלש"ב נקרא לגיוס על אף שלא נקבע לו פרופיל צבאי בהתאם לדרישות לשכת הגיוס, כאשר אישה מצהירה כי היא דתיה וכי מנוע ממנה להתגייס לשירות צבאי, כאשר החייל מוכיח כי הוא מנהל את מרכז חייו מחוץ לגבולות ישראל, או כאשר מדובר באדם חרדי אשר מעמדו מוגדר כ"תורתו אמונתו".

 

חייל ששייך למערך המילואים, צריך עם קבלת צו להתגייס למילואים ביחידה אליה משויך הצו. עריקות משירות מילואים תיחשב כל היעדרות של חייל מילואים מתאריך הצו שזומן להתייצב, אפילו אם המדובר ביום אחד בלבד.

 

חשוב אם כן, כי חייל שיש לו סיבות מוצדקות להיעדרות ממילואים יודיע על כך לממונים עליו, כדי שלא ייחשב לעריק ולא יואשם בעבירת העריקות על כל המשתמע מכך, שכן על פי חוק עריק ממילואים עשוי לקבל עונש של עד שישה חודשי מאסר.

 

העריקות ממילואים בשונה מעריקות משירות סדיר אינה תלויה בזמן, כפי שצוין לעיל, גם יום אחד של היעדרות יכול להיחשב לעריקות. עם זאת, כאשר יובא חייל המילואים לדין הרי תישקל מידת חומרת העריקות, בהתאם לזמן שנעדר מהשירות, הנסיבות והעבר של החייל בכל הנוגע להיעדרותו משירות מילואים.חובתו של חייל מילואים, היא להתייצב ביחידתו עם קבלת הצו, כאשר גם התעלמות מהפניות אליו, עשויה להיות בעייתית ביותר. עריקות משירות מילואים נחשבת לחמורה משום שהצבא מבסס את כוחותיו והתארגנותו על סמך מערך המילואים, וכאשר חייל מילואים לא מתייצב לצו שירות מילואים הוא פוגע בכל מערך התכנון הצבאי.

 

עריק משירות הביטחון, הכולל גם עריק ממילואים, יישפט בפני בית הדין הצבאי, כאשר להעמדה לדין פלילי בבית דין צבאי, יש השלכות גם על החיים האזרחיים. אם העריק מועמד לדין ומוגש כתב אישום, עשוי להיות לו רישום פלילי במרשם הפלילי המשטרתי, מה שיפגע בסיכוייו לקבלת תעודת יושר והרישום פלילי החשוף בפני כל הרשויות הציבוריות.בנוסף אם פרק הזמן שבו נעדר חייל המילואים הינו כשנה, הרי עשוי הוא להישפט גם בדין המשמעתי הצבאי, עניין הגורר אחריו, פגיעה במעמד הצבאי, בדרגה, התפקיד וכדומה.משרד  שאול דבח, מעניק יעוץ משפטי מקצועי לעריקים מהצבא, הליווי הינו אישי וכל תיק נבחן בצורה המעמיקה ביותר לשם מקסום זכויות הלקוח.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​