דליפת צינור הנפט

 

ביום חמישי ה 3/12/2014 ככל הנראה לאור תקלה חמורה, יש יאמרו וכבר אומרים, מחדל זועק לשמיים של האחראים לדבר, התרחשה לצערנו, שוחרי הסביבה וסתם אזרחים במדינה שחשובה להם איכות הסביבה או סתם "שמירה על הקיים", דליפת נפט בסדר גודל של אלפי קובים (הערכה ראשונית וככל הנראה לא משקפת את הכמות הסופית – היום ה 9/12/2014 כבר ראיתי בכתבה שהתפרסמה בידיעות אחרונות כי המדובר על 5 מיליון ליטר נפט שדלפו) מהצינור של החברה האמונה על הצבת צינורות הנפט והשמירה כמובן על פעילות בטוחה באמצעותם, חברת קצא"א או בשמה המלא קו צינור אילת אשקלון.

 

חברת קצא"א, ככל שזה יישמע מוזר בימים אלו, הוקמה על ידי ישראל ואיראן ובבעלות משתופת לשתי המדינות שעד נפילת השאה במהפכה האיראנית בשנת 1979,קיימו קשרים ענפים לרבות בטחוניים והקמת קצא"א הייתה ביטוי נוסף לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות.

דליפת הנפט התרחשה בקו נפט באזור כביש 90, סמוך היישוב באר אורה.

כבר למחר היום תושבי האזור לרבות העיר אילת, שמרוחקת 20 ק"מ ממקום הדליפה, גילו סממנים המעידים על חשיפה לחומרים שהתנדפו באוויר כתוצאה מהדליפה. חלקם אף פונו לבתי החולים.

כיום מתנהל מרוץ נגד הזמן, לאור העובדה כי גשמים אמורים לפקוד את האזור המוכה ויש סכנה כי הנפט יזלוג לים האדום או יחלחל למאגרי המים הטבעיים ובכך יזהם אותם .

הנזק הסביבתי האקולוגי ייתן אותותיו שנים רבות ולפי הערכה ראשונית ייקח יובל שנים להתגבר על הנזק באופן מוחלט, לרבות שיקום החי, הצומח ומאגרי המים במקום. מן הסתם המדובר במלאכה סיזיפית שיעסקו בה המומחים לדבר.

 

אמנם מלאכת השיקום בפן המיידי הינה מרוץ נגד השעון ואחרי שתיערך בקרת נזקים יחל השיקום המקיף, אך בפן המשפטית לא מחכים יתר על המידה והחרבות צוחצחו במהרה במלחמת האשמות ההדדיות של כל הנוגעים בדבר וזאת לרבות תובענה ייצוגית שהוגשה על ידי תושבת אילת נגד קצא"א בסך של לא פחות מ – 380 מיליון ₪.

מטעם חברת קצא"א מן הסתם יוגש כתב הגנה, אך מהתגובות שפורסמו עד כה, עולה קו ההגנה המסתמן, החברה פועלת על פי כל התנאים הנוקשים אותם התוותה המדינה, החברה פועלת לשיפור ותחזוק שוטף של הצינורות המובילים נפט ולאור עבודת הסטה של קו נפט בהמשך להקמת שדה התעופה בתמנע, קרתה "תקלה מצערת".

מן הסתם בתובענה הייצוגית תמצא הפשרה והתובעת תקבל פיצוי מוסכם יחד עם פיצוי ש"יינתן לתושבים" – פיצויי שיינתן בדמות הקצאת כספים לשיפור האזור מעבר לשיקום הנדרש לאור האסון או הקמת פארקים באזור – בכך אולי תסתיים המחלוקת או הדרישה הנזיקית, אך סבורני כי לא די בכך ויש לבחון טיפול משפטי בעל גוון פלילי.

 

היום הודע כי מבקר המדינה יבדוק את המוכנות וההיערכות של כל הגורמים הרלוונטיים לטיפול באסון, אני שואל האם אין צרך לבחון את ההתנהלות של כל הגורמים הרלוונטיים, למניעת האסון?!

האם אין צרך לבחון האם נעשו כל צעדי המנע וכל הפעולות הנדרשות ממנהלים סבירים ובעלי תפקידים מיומנים בכדי שאסון זה לא יקרה? הן במישור התחזוקתי השוטף, הן במישור ההנדסי תכנוני (יצירת חיץ בנקודות רבות בקווי הנפט כך שדליפות יצומצמו למימדים מזעריים) פיקוח טכנולוגי ממוחשב על עמידות הצינורות והסכנה כי הצינורות או החיבורים בין הצינורות לא עומדים בעומס?!…

 

האם לא ראוי שתבחן מידת האחריות של מנהלי החברה, בעלי התפקידים ונושאי המשרות בה. האם לא ניתן להעמיד לדין, לדין פלילי נושאי משרה ובעלי תפקידים לאור מה שמסתמן כאחר מהאסונות האקולוגיים הגדולים במדינת ישראל?!

כדי להשיב על כך צריך להבין את "חלוקת התפקידים… משחקי התפקידים" בחברה.

חברת קצא"א הוקמה בשנת 1968 כפרויקט משותף לישראל ואיראן.

הבעלות המשותפת על החברה הייתה של ישראל ואיראן, אך כיום ומטעמים ידועים, החברה בבעלותה המלאה של מדינת ישראל, כאשר על החברה אחראי בפועל שר האוצר ופקידיו.

לחברה הטבות יוצאות דופן לרבות פטור מלא ומוחלט מתשלום מס, כל סוג של מס למדינת ישראל, לממשלת ישראל ואף לא לרשות זוהי או אחרת בישראל.

לחברה אף ניתנה הזכות הבלעדית שלא ניתנת לפיקוח ובוודאי לעוררין, לקבל החלטות כבדות משקל במגוון רחב של תחומים, לדוגמא בניית נמלי פריקה, ולהחליט מה גובה ההיטלים שהיא גובה בדמות "אגרות נמלים".

כמו כן קצא"א פטורה מכבלי הבירוקרטיה ו/או הפיקוח של חוקי התכנון והבניה ככל שנוגע הדבר לקבלת אישורים והיתרים.

 

קצא"א אולי מוגדרת כחברה פרטית, אך החברה בבעלות ממשלתית מלאה, 100%, ועל כן עולה השאלה, את מי?!… את מי נוכל להעמיד לדין או ממי נוכל לכל הפחות לקבל את ההסברים למחדל שהביא לאסון הנוראי? הכוונה להסברים ולא למכבסת מילים שיש בהן לפטור את החברה מחובת התגובה.

לעניות דעתי ובכל הזהירות הראויה, לא נוכל. לאור כפיפותה של החברה למשרד האוצר ולשר העומד בראש.

הרי כברי לכל כי במצב דברים סביר, המבטים היו מופנים לבעלי התפקידים ו/או לבעלי המניות ו/או לבעלי החברה.

כאן מדובר בחברה שגם חיפוש באתר הרשמי שלה, לא חושף יתר על המידה מי בעלי התפקידים בה, וניסיון לבוא בדברים עם השר העומד בראש משרד האוצר, ניסיון זה הינו עקר, בוודאי ובוודאי כאשר במציאות הפוליטית בישראל, שרי אוצר באים והולכים וכל שר כמובן יקפיד לאמר שאם יש מחדל או ראשית מחדל, הדבר "לא קרה במשמרת שלו" ומאז כניסתו לתפקיד הוא עשה הכל למען ועבור…

 

במצב העניינים הנתון יש רק לקוות כי הנזק הסביבתי ישוקם ואולי מאסון זה תצא הקריאה לרה ארגון מחדש בחברה. רה ארגון שבזכותו הציבור ידע למי החברה שייכת ובידי מי היא נשלטת, מי נושאי המשרה, מאיזה תקציב אם בכלל היא מתקיימת, מה רווחי החברה ולהיכן הם מנותבים.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​