משפט צבאי - חוקים

חייל הוא כל אדם שהתגייס לשירות צבאי עם הגיעו לגיל 18, ומשרת באחד המסלולים הקיימים – שירות סדיר, קבע או מילואים:

  1. חייל בשירות סדיר – חייל במהלך שירות החובה שלו (24 חודשים);
  2. חייל בקבע – מי שמשרת מעבר לשירות החובה שנקבע על פי חוק;
  3. חייל בשירות מילואים – מי שנקרא לחזור לשירות לזמן קצוב, לאחר שחרורו מצה"ל.

 

חשוב להבחין בין שני סוגי עבירה – צבאית ופלילית. חייל אשר נשפט בגין עבירה צבאית ונמצא אשם בה, גם אם נשלח למעצר במחבוש, לא בהכרח יהיה רישום פלילי נגדו במשטרת ישראל. לעומת זאת, עבירה אשר נשפטה בבית דין צבאי תוביל לרישום פלילי במידה והחייל נמצא אשר בעברה המיוחסת לו.

 

הדיון בעבירה הצבאית מתקיים ביחידה בה משרת החייל ובפני מפקדו, שהוא קצין השיפוט. המפקד הוא הגורם האמון על קיומו של דיון הוגן, על אף שאינו כפוף לדיני ראיות כמקובל במשפט האזרחי, ועל אף שהחייל אינו זכאי לייצוג משפטי כלשהו. הדיון עצמו חייב לכלול בירור של העובדות, לרבות מתן זכות דיבור לחייל ולעדים אשר עשויים לתרום לדיון ולפסק הדין שייקבע בעקבותיו.

 

חייל אשר נשפט ומביע חוסר שביעות רצון מההליך שהתנהל כנגדו, רשאי להגיש ערעור בפני מפקדו של הקצין השופט בתוך שלושה ימים מקבלת פסק הדין בעניינו. כאשר ההליך מתנהל בהוראת פרקליט ניתנת לחייל זכות הערעור בתוך 15 ימים. הדיון בערעור חייב להתקיים בתוך 14 יום ממועד הגשתו, אלא אם הערעור מוגש בעקבות החלטה על ריתוק, אז יתקיים בתוך 7 ימים, או בעקבות החלטה על מחבוש (כלא צבאי), אז יתקיים הדיון בתוך שלושה ימים בלבד. ההחלטה יכולה להיות אחת מארבע: זיכוי, המתקת העונש, החמרה בעונש או דחייה והשארת העונש בעינו. חשוב להדגיש כי הדיון בערעור לא חייב להתקיים בנוכחות החייל, אם כי על הקצין השופט יזמן את החייל או עדים שונים במידה ועולה האפשרות כי העונש יוחמר בעקבות הערעור.

 

חייל אשר בתום הדיון בעניינו נמצא אשם בעברה המיוחסת לו והקצין השופט גוזר את דינו למאסר, עשוי להישלח למעצר סגור (כלא/מחבוש) או למעצר פתוח (ביחידה בה משרת החייל).

 

מעצר סגור: חייל, אשר עונשו נקבע למעצר סגור, יישלח לאחד מבתי הכלא הצבאיים (מחבוש) לריצוי עונשו. החוק השיפוט הצבאי מגדיר באופן ברור נהלים המתייחסים לזכויות החיילים המרצים עונש מאסר בכלא צבאי, באשר לביקורים, הבאת חפצים אישיים, קיום מצוות הדת ועוד. זכויות אלה אינן פוגעות בחובות החיילים העצורים, אשר נדרשים לכללי משמעת קפדניים, לרבות מסדרים יומיים וביצוע עבודות כלא.

 

מעצר פתוח: חייל, אשר עונשו נקבע למעצר פתוח, ישהה ביחידה הצבאית שלו במשך תקופת העונש. בזמן הזה על חייל להמשיך לבצע את תפקידיו ולציית למפקדיו, כך שבמידה רבה ניתן אף לומר שמעצר פתוח זהה בתנאיו לריתוק. חשוב לציין שעל החייל נאסר להיכנס לנקודות מסוימות ברחבת הבסיס הצבאי, אשר נחשבות לנקודות "בידור" בהן השקם או מועדון התרבות למשל.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​