עיכוב

העיכוב הינו בעצם שלילת חופש התנועה של פלוני לשם מטרה שהחוק הגדיר אותה כעילת עיכוב.

אמנם העיכוב איננו מעצר, וההבדל רב משמעות ואפרט בעניין בהמשך, אך יש בו לגרום אי נוחות למעוכב ולכן המחוקק הדגיש את העילות שבגינן ניתן לעכב אזרח.

כיום לאור הרחבת החוק, סמכויות העיכוב הינן מופלגות.

ראשית עיכוב כשמו כן הוא, שלילת רצף סדר היום של פלוני לשם בדיקה ו/או חקירה להן הוא נדרש וזאת לאור חשד שעולה כנגדו.

החשד יכול להיות בגין מעשה המיוחס לו ועשה לכאורה ימים או שעות עובר לעיכוב, אך כפי שברוב המקרים קורה, העיכוב מתבצע בסמוך אפילו מייד עם קרות אירוע מסויים, לדוגמא קטטה ברחוב בין שניים או יותר.

ויודגש כי הסמכות לעכב איננה שמורה בחוק רק לאנשי החוק, קרי, שוטר במדים, שוטר סמוי, הסמכות לעכב שמורה על פי חוק אף לעובד ציבור ואפילו לאזרח מהשורה שבנסיבות מוגדרות רשאי ואף נדרש לעכב אדם אחר.

ויודגש כי כאשר ובהתקיימן של נסיבות מוגדרות, העיכוב נעשה על ידי אזרח אחר, תוקפו של העיכוב מסתיים מיידית עם בואו של שוטר המקבל לידיו את הטיפול במעוכב ומחליט מה יעשה בענייניו – המשך עיכוב, מעצר או שחרור.

מכאן ניתן להסיק כי אין הכוונה כי כל אזרח יתהלך בתחושת שכרון חושים כי יש ביכולתו לעכב כל אדם אחר ו/או חלילה למנוע תחושה מאזרחים כי כל אדם עלול לעכב אותו… המחוקק נתן דעתו לדבר ולכן הגדיר את הנסיבות והעילות בהן אזרח יעכב אזרח אחר וכמובן הגביל את משך העיכוב וצמצם אותו לזמן מינימאלי, עד בואו של שוטר.

כאמור עם בואו של איש המשטרה, נוטל הוא את הסמכות להמשך הטיפול.

פרק הזמן בו ניתן לעכב הינו 3 שעות ורק בהוראת קצין משטרה ניתן להאריך פרק זמן זה. מעבר ל3 שעות עיכוב יש לשחרר את המעוכב לאלתר וזאת ללא כל הליך פרוצדוראלי… עם סיום העיכוב מסתיימת הסאגה של המעוכב מול המשטרה.

במקרה שיש בסיס לחשד רשאי קצין משטרה כאמור להאריך את העיכוב או לחילופין קצין המשטרה יכול להורות על מעצרו של המעוכב.

העיכוב לא בא במקום מעצר או כהליך מקדמי למעצר.

העיכוב הינו הליך פחות אגרסיבי מהמעצר שבדרך כלל עם סיומו בדרך של עזיבת המעוכב את המקום בו עוכב, וזאת ללא רישום כל שהוא וללא "השארת כתם" על גיליון הרישום הפלילי שלו.

להבדיל ממעצר שגם אם מסתיים בתוך שעות ספורות, משאיר חותם ולעד ירשם בגיליון הרישום הפלילי וזאת בהמשך לנטילת טביעת אצבע (טב"ע) מהעצור.

הליך העיכוב מאפשר לנו כחברה ולאנשי החוק לבחון את הנסיבות והראיות אודות האירוע שמיוחס למעוכב אך מבלי לגרום למעוכב נזק, פרט לעוגמת הנפש ש "בבזבוז הזמן".

העיכוב הינו כלי שנועד למצבים בהם ישנו חשד ממשי לביצוע עבירה או בשל רצון למנוע ביצוע עבירה.

עיכוב מסתיים באחת משתיים:

• מעצרו של המעוכב ובעצם עליית מדרגה בהסתבכות שלו עם החשד המיוחס לו.• עזיבת המעוכב את תחנת המשטרה או את המקום בו עוכב.

העיכוב בעצם זהה למעצר אך ההבדל החשוב בניהם מתבטא בשני מישורים, הראשון משך הזמן בו ניתן לעכב אדם קטן בהרבה מונים ממשך הזמן שניתן לעצור אדם ( על כל סוגי ועילות המעצר כמובן) וכן בעובדה שאדם שעוכב והוחלט שלא לעוצרו רשאי לסור לדרכו וזאת ללא כל הליך פרוצדוראלי.

 

לעיתים פונה אליי קצין החקירות ו/או רמ"ח חקירות ומבקש את אישורי להאריך את משך העיכוב של המעוכב (בהנחה שהמעוכב או מי מבני משפחתו כמובן שכרו שירותיי המשפטיים).

כדרך המלך וכדבר שבשגרה אני נעתר לבקשות ומתיר הארכת העיכוב ואף מסכם מול גורמי המשטרה כי ובמידה ותסתיים הארכה יפנו אליי בשנית ולא יבצעו הליך מעצר במעוכב.

למראית עין יש יאמרו כי אני מוותר למשטרה ו/או לא מונע עוגמת נפש ללקוח המעוכב ואולי אף "לא נלחם למענו"… חבריי… נהפוך הוא הדבר… כפי שכתבתי לא אחת ההליך הפלילי כמוהו כריצה למרחקים ובכל מהלך חובה על הסניגור לשקול שיקולים עכשוויים ועתידים.

כמובן שיש ביכולתי לסרב להארכת העיכוב, אך בכך יצא שכרי בהפסדי ועם תם 3 שעות העיכוב אותן החוק מתיר, עלול למצא עצמו המעוכב, עצור.

עצור על כל המשתמע מכך וגם אם בסופה של החקירה ישוחרר ללא תנאים וכתב אישום לא יוגש כנגדו, הליך המעצר יירשם ויופיע בגיליון הרישום הפלילי של הלקוח.

 

 

 

 

 

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​