הסדר טיעון

ההליך הפלילי כמוהו כריצה למרחקים ארוכים.

כל פעולה שעושה החשוד ו/או הנאשם ישפיעו על התוצאה הסופית של ההליך וכמובן כל פעולה, המלצה ותובנה שיצאו תחת ידיו של הסניגור ישפיעו השפעה ניכרת על סיומו של ההליך הפלילי.

דרך המלך בהליך הפלילי הינה החקירה בידי הגוף המוסמך לכך, בדרך כלל משטרת ישראל, העברת תיק החקירה לגוף הרלוונטי, תביעות או פרקליטות והגשת כתב אישום לבית המשפט.

כמובן שב"תחנות" שתוארו לעיל, נעשה ניסיון להביא לסיום ההליך הפלילי, אך אם הניסיון צולח, מוגש בסופו של יום כתב האישום לבית המשפט.

חשוב להבין שגם כשמוגש בסופו של יום כתב האישום לבית המשפט, לא נסתם הגולל על אופציית ההידברות עם הפרקליטות ותמיד ניתן לחתור להסדר שיוצג בפני בית המשפט.

מהו למעשה הסדר הטיעון?! מה יתרונותיו, חסרונותיו?! והמקום אותו הוא תופס הלכה למעשה בעולם המשפט הפלילי.

הסדר הטיעון כשמו כן הוא. הסדר אליו מגיע הסניגור עם המאשימה ושמטרתו לנסות להביא לידי ביטוי מחד את האינטרס הציבורי ומאידך את האינטרס של הנאשם ולאחר בחינת אינטרסים מנוגדים אלו, לחתור להבנות בדבר ענישה מוסכמת או לכל הפחות רף מוסכם.

האינטרס הציבורי ושל נפגע העבירה הוא לנקוט ביד קשה עם הנאשם ולמצות עימו את הדין.

בכדי להגשים במלואו אינטרס זה, יהא על המדינה להשקיע משאבים רבים, לנהל הליך יקר ואף להסתכן בפגיעה נפשית בנפגעי העבירה שיהיו חייבים לבוא לבית המשפט ולהעיד אודות האירועים שחוו.

האינטרס של הנאשם הינו לזכות להקלות משמעותיות בעונש ולשלם את חובו לחברה, אך שיהא נמוך משמעותית מהרף המקובל.

בכדי להגיע להסדר טיעון קורה לעיתים שכתב האישום משונה על ידי הפרקליטות עובר להקראה ואף ניתן לשנותו לאחר ההקראה וזאת באישור בית המשפט.

כשכתב האישום משונה אזי או שמושמטות ממנו חלק מהעבירות בהן נאשם הנאשם וכפועל נגזר גם מושמטים סעיפי האישום הרלוונטיים. כתב האישום המתוקן יהא תמציתי יותר ומרוכך יותר.

החוכמה של הסניגור לדעת מה לדרוש שישונה ו/או יימחק – הרי חשוב לקבל בסופו של יום אפקט ממשי של שינוי ולא שינוי קוסמטי בלבד.

מצד הנאשם נחסכת למדינה הדרך הארוכה להרשעתו.

הנאשם מודה בעובדות כתב האישום המתוקן כשבדרך כלל ישנה גם הסכמת מה לעניין העונש. הנאשם יוצא גם הוא נשכר כיוון שרף הענישה יהא לכל הדעות מקל יותר בהסדר מאשר רף שיושת עליו אם יורשע בדין לאחר ניהול הוכחות.

כיום חלק ניכר מהתיקים הפליליים מסתיימים בהסדר טיעון.

אני יכול להעיד שבקריירה של מעל לעשור כסניגור פלילי עצמאי, מעל ל 75% מהתיקים אותם ניהלתי, בשלב זה או אחר נסתיימו בהסדרי טיעון, הסדרי טיעון מקלים ושגילמו בתוכם הן את האינטרס הציבורי וכמובן את האינטרס של הלקוח.

עושה רושם כי הסדר טיעון משרת היום את המשולש שבראשו בית המשפט ובצידיו הפרקליטות וההגנה.

המצדדים בהסדרי טיעון יסבירו כי הדבר מונע עוגמת נפש נוספת ומיותרת לנפגעי העבירה, חוסך זמן שיפוטי יקר, מקל על עבודת הפרקליטות ומקדם את סיום ההליך הפלילי ללא עינוי דין לכל הצדדים.

המתנגדים להסדרי הטיעון יטענו כי המדובר ברעה חולה ששומטת את אמון הציבור במערכת המשפטית ומהווה בעצם "קיצור דרך" שבא על חשבון נפגעי העבירה ומהווה פגיעה ממשית באינטרס הציבורי.

לטעמי הסדרי הטיעון מהווים פן חשוב והכרחי במשפט הפלילי אשר בלעדיו המערכת תקרוס. פשוטו כמשמעו. לא ניתן לנהל את כל התיקים הפליליים בדרך הארוכה לרבות ערכאות ערעור.

תיקים יסתיימו לאחר שנים רבות ואנו עלולים לצאת כששכרנו בהפסדנו.

ראיה לכך הינה הגישור הפלילי שהחל להשתרש ומטרתו זהה להסדר הטיעון, הגישור בעצם מהווה עוד דרך שתביא להסדר במטרה לייעל ולקצר את ההליך.

בכל "הליכה" להסדר, תמיד, תמיד, האינטרס של הלקוח הינו בראש סדר העדיפויות, אך ייעוץ נבון הינו להסביר ללקוח מה הסיכויים לצד הסיכונים.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​