חזקת החפות

חזקת החפות המעוגנת במשפט הפלילי קובעת באופן חד משמעי ובצורה שלא משתמעת לשתי פנים – נאשם הינו חף מפשע ובגדר זכאי וזאת כל עוד בית המשפט לא קבע אחרת.

חזקת החפות הינה אבן יסוד באבני משפט צודק. משפט לו כל נאשם זכאי.

הלכה למעשה חזקת החפות קובעת באופן חד משמע או, כפי שרבים טוענים, ניסתה להשריש, ולא בהצלחה מרובה, את הנחת היסוד לפיה כל חשוד ו/או נאשם חף מפשע עד שיוכח אחרת.

קשה מאד להסביר לחשוד ו/או נאשם את משמעותה של חזקת החפות, עת הוא נתון במעצר לצרכי חקירה ומובא לדיוני הארכת מעצרו בבית המשפט כאשר הוא אזוק ומלווה ביחידת הליווי של שירות בתי הסוהר. מבחינתו הוא כבר נשפט והורשע וככזה מתייחסים אליו הרשות החוקרת והשופטת.

לא אחת עולות שאלות קשות מצד הלקוחות, לקוחות ללא עבר פלילי שנעצרו כרעם ביום בהיר, נחקרו והובאו לפני שופט מעצרים כאחרון העבריינים ולבסוף לא כלום. תיק החקירה נסגר כלעומת שנפתח ללא המלצה להגשת כתב אישום. אותם לקוחות שואלים מדוע נאלצו לקבל יחס של עבריין מורשע והאם אין חזקת החפות חלה עליהם.

אנו כמובן מסבירים את המצב המשפטי ואת הצורך במתן אפשרות למשטרה לחקור אך לא ניתן להתכחש לתחושה ש"היד קלה על ההדק" ככל שנוגע הדבר למעצר וכפועל נגזר בכרסום ההולך וגובר בחזקת החפות.

 

פסק דין במשפט פלילי מורכב משני חלקים. בחלק הראשון "הכרעת הדין" קובע בית המשפט אם הנאשם מורשע במעשים המיוחסים לו או בחלקם וכאן בעצם מסתיימת חזקת החפות, והנאשם הופך למורשע בדין הממתין לגזירת דינו, השתת עונש.

במידה ובהכרעת הדין זוכה הנאשם מהמיוחס לו, בעצם מסתיים ההליך הפלילי נגדו.

שלב גזירת הדין והשתת העונש הינו של "גזר הדין".

במעמד זה לאור הכרעת הדין ולאור טענות "טיעונים לעונש" שהעלו הצדדים, משית בית המשפט עונש על המורשע.

ברי לכל, כי לאור הנחת העבודה כי כל אדם הינו בגדר חף מפשע עד שהוכח אחרת בבית משפט מוסמך, אסור למערכת המשפטית לנהג בנאשם כמורשע טרם הכרעת דין ואף אסור למערכת המשפטית ליתן תחושה שכזאת לנאשם, אם באמירה עת הדיון ו/או בדרך ניהול התיק.

על הפרקליטות רובץ נטל הוכחת האשמה. תפקידה של הפרקליטות הוא, באמצעות הראיות שאספה המשטרה, להוכיח בבית המשפט מעל לכל ספק סביר כי הנאשם בצע את המעשים המיוחסים לו.

תפקיד הסניגור, באמצעות כרסום בראיות שהובאו על ידי הפרקליטות, לשכנע את בית המשפט כי אין בהן די בכדי להוכיח את אשמתו של הנאשם עד כדי קביעה כי הוא זכאי.

כל עוד בית המשפט לא הכריע הנאשם בחזקת חף מפשע.

לצערי הרב, לא אחת אנו מתמודדים עם שאלות של לקוחות ובני משפחתם התוהים מדוע המשפט מתנהל מתוך תחושה כי הנאשם בגדר אשם מהרגע הראשון.

כמובן שמשפטית הדבר אינו נכון, אך לא ניתן להתייחס בביטול לתחושה שתוארה לעיל.

לתחושת כותב שורות אלו, תחושה סובייקטיבית, ישנם מקרים בהם המערכת המשפטית מתנהלת תוך השראת תחושה כאילו הנאשם הינו אשם בדין ועל הסניגור להוכיח אחרת.

ויודגש סניגור לא אמור להוכיח חפות – תפקיד הסניגור הוא לשכנע את בית המשפט ואת המוטב היושב בדין כי קיים כרסום בראיות התביעה ו/או הפרקליטות.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​