אי הרשעה

הבוקר בבית המשפט השלום בראשל"צ אצל כבוד השופט אברהם הימן, עלה בידי, לאחר מאבק ממושך, להצליח לשכנע את בית המשפט שלא להרשיע את הלקוחה שלי, בחורה בת 21 שנים שכל עתידה לפניה, לאחר שנקבע כי בצעה עבירה של סיוע לתקיפה הגורמת חבלה.

לאחר שמרשתי הודתה בעובדות כתב אישום מתוקן ונשלחה לשירות המבחן לשם עריכת תסקיר בעניינה, תסקיר שבחן הן את רכיבי הענישה ואת ההשלכות של הרשעה בפלילים לעומת אי הרשעה, הוגש תסקיר המצדד בעמדתי שהאינטרס הציבורי סר הצידה במקרה הנ"ל וטובתה האישית של הלקוחה, לא להיות מורשעת, גובר על הטענות בדבר הצורך להרשיעה.

בתיק המדובר חבריי לתביעות שפלה, היו תמימי דעים איתי וכחלק מהסדר הטיעון נקבע שבכפוף לתסקיר חיובי, נעתור בצוותא לאי הרשעה ואני שמח כי בסופו של יום כך היה.

לפיכך בחרתי היום להרחיב על המושג של אי הרשעה בפלילים והמשמעויות שיש לו, נכון יותר לאמר ההשלכות על המשך מהלך חייו הנורמטיבי של הנאשם.

המלחמה על אי ההרשעה בפלילים הינה בעלת חשיבות עליונה כשמדובר בבגירים ובוודאי כשמדובר בקטינים.

הרעיון של אי ההרשעה בפלילים היה בעבר נחלתם של קטינים שהואשמו בעבירות פליליות ובהגדרתה נועדה אי ההרשעה, לשנות מצב בו כל נאשם שבית משפט קבע כי בצע עבירה פלילית, יוכתם שמו ויורשע על פי חוק.

המהלך שנעשה לא אחת בבתי המשפט לנוער הינו כזה, שגם אם בית המשפט קובע כי הקטין בצע את העבירה, בוחר בית המשפט לפעול כנגדו במסגרת שיקומית והרתעתית ולא ענישה ממשית וסיכול סיכויי ממשי לקטין, לשקם את חייו.

נאשם שהוחלט לגביו כי לא יורשע, הדרך לשיקום חייו הופכת להיות פשוטה שבעתיים להבדיל ממצב בו היה מורשע בדין.

בפועל המשמעות של אי הרשעה בפלילים היא יכולתו של הקטין בהמשך חייו לעסוק במקצועות חופשיים הדורשים רישיון שתנאי מקדים לקבלתו הינו הצגת מרשם פלילי נקי.

כמו כן ולא פחות חשוב, הקטין בד"כ עומד טרם גיוס לצה"ל. אי הרשעה בפלילים משאירה לו את כל אפשרויות הבחירה (ככל שיש בחירה בצבא) היכן ובמה לשרת בצה"ל.

במהלך השנים נעשה שימוש באי ההרשעה גם אצל בגירים ובמקרים מסוימים ניתן לטעון לאי הרשעה.

ההלכה בה ועל פיה בוחן בית המשפט האם לקבל את עמדת הסניגור ולא להרשיע את הנאשם, היה הלכת כתב. בית המשפט בוחן בין יתר הדברים האם המדובר בנאשם אשר לו זו מעידה חד פעמית, האם מדובר בעבירה קלה והאם ניתן להשית על הנאשם את העונש המקובל בעבירות בהן הורשע בצמוד לאי ההרשעה.

פן נוסף שבית המשפט חייב לקחת במכלול השיקולים הינו מידת הנזק שתגרם לנאשם אם יורשע. על הנאשם חובת ההוכחה כי הרשעתו בדין תגרום לא נזק ממשי מיידי ובלתי הפיך.

המבחנים והתנאים מצטברים ועל הנאשם לעמוד בכולם טרם אי ההרשעה המיוחלת.

טרם קבלת החלטת בית המשפט לעניין הרשעה ואי הרשעה יישלח הנאשם לשירות המבחן.

שם ייפגש עם קצין המבחן שלאחר ראיון עם הנאשם, יבואר בהמלצה כתובה לבית המשפט בדבר שאלת אי ההרשעה והעונש.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​