ענישה

כמו כל דבר בחיים, גם ההליך הפלילי על שלביו, מגיע לשלב הסיום בו, לאחר הכרעת הדין והטיעונים לעונש בבית המשפט, עליהם הרחבתי במאמריי הקודמים, מגיע המועד בו בית המשפט, גוזר את דינו של הנאשם ובעצם מודיע מה הענישה אותה ראה לנכון להשית על הנאשם.

 

חשוב לציין כי אין נפקא אם התיק הפלילי הסתיים בהסדר טיעון ובין אם נוהל עד תומו באמצעות שמיעת כל הראיות בתיק, הגשת סיכומים וטענות הצדדים לעונש, תמיד כבתרשים זרימה כל החומר מתנקז לשלב בו, בית המשפט, מעבד את כל שהונח והוצג בפניו ומתפנה למשימה, אולי הקשה ביותר, לגזור את דינו של הנאשם ובעצם להחליט באם להקל או להחמיר עם הנאשם וכפועל נגזר איזה עונש ובאיזו מידה של חומרה, יושת על הנאשם.

 

בית המשפט, טרם גזירת דינו של הנאשם, נותן דעתו כמובן לחומרת העבירה בה הורשע הנאשם, לענישה כמופיעה בספר החוקים בצמוד לעבירה ולהלכות בית המשפט העליון ו/או לפסיקות שיצאו מבית המשפט העליון לבית המשפט מספר אפשרויות של אמצעי ענישה.

 

ניתן הגדיר שיקולים אלו שלעיל כשיקולים "קרים" טכניים יש יאמרו, אבל השיקול שברי לכל הינו שיקול המתייחס לכל נאשם ונאשם ובעצם מגלם את הייחודיות של כל נאשם, הינו שיקול נסיבות ביצוע העבירה ונסיבותיו האישיות של הנאשם שיש בהם לרכך באופן מה את גזר דינו, הן מסיבות סובייקטיביות בעברו והן בניסיון להותיר לו פתח לשיקום חייו.

 

פן נוסף במסגרת שיקוליו של בית המשפט הינו האם הנאשם הגיע להסדר טיעון או שמא התיק נוהל עד תום.

כאשר הנאשם בחר לסיים את התיק בהסדר תוך הבעת חרטה ונטילת אחריות על מעשיו ובכך חסך זמן שיפוטי יקר, חסך מנפגע העבירה להעיד בבית המשפט ולהיות חשוף לחקירה נגדית של הסניגור וכמובן לחוות בשנית את הטראומה כנפגע עבירה (יפים הדברים ומקבלים משקל רב כאשר מדובר בנאשם בעבירות מין וברי לכל כי חווית מתן העדות בבית המשפט, של נפגעת העבירה, אינה "טיול של אחר הצהריים"), ייזקף הדבר לזכותו עת גזירת דינו.

במקרים בהם בחר הנאשם לנהל את תיקו עד תום, כמובן שזכות זו שמורה לו ואין בית משפט שימנע מנאשם להלחם על חפותו, בתי המשפט נוהגים להצהיר כי ניהול תיק אינו ייזקף לחובת הנאשם ואינו יהווה שיקול לחומרה בעת גזירת עונשו, אך האחרון לא ייהנה מזכויות של נאשם שהודה ונטל אחריות – הצהרה זו נופלת על אוזן ערלה ככל שנוגע הדבר לנאשמים ומבחינתם הם גם נענשים על "בזבוז זמנו של בית המשפט".

 

 

כשבית משפט גוזר על נאשם שהורשע בדין עונש של מאסר, יש בסמכותו להורות שהעונש יהא חלקו או כולו על תנאי ולהגדיר בהפרת אילו תנאים ירצה הנאשם שהורשע בדין את העונש מאחורי סורג ובריח. בית המשפט יכול להשית עונש של 5 שנות מאסר לדוגמא, אך לקבוע לדוגמא ש – 3 שנים מתוכן יהיו על תנאי והיתר, שנתיים לריצוי בפועל.

 

 

בית המשפט מורה על ריצוי עונש בדרך של תקופת מאסר מאחורי סורג ובריח. במצב העניינים הנ"ל, שירות בתי הסוהר הינו האחראי על הנאשם ולאחר הליך קליטה הכולל ראיון האסיר ובדיקה רפואית, מוחלט על ידי הגרמים הרלוונטיים, באיזה בית סוהר יירצה האסיר את תקופת המאסר שנגזרה עליו ולא פחות חשוב באיזה אגף ישהה.כשבית משפט גוזר על נאשם שהורשע בדין עונש של מאסר, יש בסמכותו להורות שהעונש יהא חלקו או כולו על תנאי ולהגדיר בהפרת אילו תנאים ירצה הנאשם שהורשע בדין את העונש מאחורי סורג ובריח.

 

 

כאשר תקופת המאסר שנגזרה לריצוי בפועל אינה עולה על שישה חודשים, ניתן להמיר את העונש של מאסר בפועל בעונש של ריצוי העונש בעבודות שירות וזאת בכפוף לבחינת התאמתו של המורשע להשתלב במסגרת עבודות שירות וזאת על פי הקריטריונים והבדיקות שיבוצעו על ידי מנגנון "הממונה על עבודות השירות". הממונה מטעם השב"ס הינו קצין בדרגת גונדר משנה, אשר אחראי על מערך עבודות השירות. האסיר הפוטנציאלי, נקרא לממונה ועובר סדרת בדיקות רפואיות וראיונות בכדי לבדוק התאמתו לעבודה בפועל, עבודה שתהא אמנם מחוץ לכותלי הכלא, אך הינה ממושכת ונדרש מצב בריאותי תקין.

ייתכן בכפוף להחלטת בית המשפט לבחון התאמת הנאשם לריצוי מאסר בדרך של עבודות שירות, יודיע הממונה לבית המשפט כי הנאשם לא נמצא מתאים לבצע עבודות שירות וכפועל נגזר יישלח לריצוי המאסר מאחרי סורג ובריח.

לכן חשוב מאד להכין את הנאשם למפגשים אצל הממונה וזאת באמצעות ייעוץ על ידי עורך דין פלילי מיומן.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.

במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

 

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.

טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509

נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999

בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

 

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

 

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

שליחה

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

עורך דין שאול דבח

 

 

משרד עו"ד פלילי, גירושין ומשפחה שאול דבח מתמחה בתחום המשפט הפלילי: ייעוץ משפטי יסודי ואפטיבי במגוון סוגיות משפטיות, החל משלב החקירה במשטרה ועד לייצוג בבית המשפט.

 

לכל אחד ואחת מגיע לקבל ייעוץ משפטי איכותי!

 

בשלהי שנת 2004 נוסד משרד עו"ד פלילי שאול דבח. משרד עורכי הדין הינו משרד בוטיק, בעל מוניטין רב שנצבר עם השנים לאור ההצלחות הרבות שנחל עורך דין פלילי שאול דבח בתיקים שניהל ובהם ייצג בתחום המשפטי הפלילי.

 

המשרד ממקום במרכז העיר ראשון לציון, בעל שלוחה בתל אביב וביבנה ונותן מענה לציבור לקוחות מכל רחבי הארץ לרבות ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות. משרדנו משלב בין מקצוענות בתחום ההתמחות - המשפט הפלילי, ליחס אישי עבור כל הלקוח ולקוח עד השגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

תחומי התמחות במשפט הפלילי 

 

מחיקת רישום פלילי / משטרתי
אלימות במשפחה
התמחות בגישור וגירושין
מפת אתר
שחרור ממעצר
נהיגה בשכרות
עבירות המתה
עבירות כלכליות
עבירות סמים
עורך דין צבאי
חקירה במשטרה
שחרור ממעצר
מחיקת רישום פלילי
עבירות תקיפה ואלימות
תקיפת שוטרים
עבירות מין
עבירות רכוש
ייצוג קטינים​

תחומי התמחות במשפט משפחה וגירושין 

 

גישור
גירושין
ייצוג בבית המשפט לעינייני משפחה
ייצוג בבית הדין הרבני
הסכמי ממון
חלוקת רכוש
צוואות
ירושות
הסדרי ראיה
משמרות​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il
טלפון: 03-5094509
נייד: 052-2340999
פקס: 1533-5096509
shauldabbahlaw@gmail.com​

צרו קשר

 

משרד עו"ד שאול דבח © 2004 
רחוב משה לוי 11, ראשל"צ
www.ds-lawyer.co.il

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח. במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי לפי הפרטים הנ"ל.

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

03-5094509       |       052-2340999       |       1533-5096509       |       shauldabbahlaw@gmail.com​